آموزش بازی با نقش Support

اول از همه بگم که support ها در بازی های  Public  پایان خوشی ندارن. تیم ببازه، به ساپورت فحش میدن. تیم ببره carry رو تحسین میکنن.اما تیم بدون ساپورت (معمولا) بازی راحتی نخواهد داشت. اول که ۲ ساعت سر اینکه کی courier بخره دعواست، تازه خبری هم از ward نیست ( یه نکته قابل توجهه اونم اینه که توی بازی های pub که ساپورتم هست، بازم بیشتر وقتها خبری از ward نیس)

نقش support

همونطور که از اسمش پیداس، وظیفش ساپورت کردنه. یعنی Last hit هارو برای Carry که کنارشه میذاره و به Deny کردن میپردازه
کمپ های جنگل رو برای یاراش stack میکنه و …
پس نتیجه میگیریم که با کشتن و LH پول در نمیاره. تازه پولیم که درمیاره رو صرف خریدن Ward، Dust، Smoke of deceit, courier و حتی Tango و TPS برای یاراش میکنه.
میشه گفت تنها آیتمی که مستقیم برای خودش میگیره Bootـ! آیتم های دیگه ای هم که میگیره همه برای تیمه مثل Mekansm, Veil Of Discord و …

الان با این تعریفی که من از support کرم ری.دم به این نقش!

انواع Support

۱) Semi – Support
۲) Hard Support

SemiSupport یا نیمه support : هیروهایی که تو آیتم هایی که میخرن یه چیزایی هم برای دل خودشون میخرن. مثلا Lina و Lich با خریدن Aghanim’s scepter و Blink Dagger میخوان به خودشون کمک کنن اما بقیه آیتم هاشون برای تیمه ( Shiva’s Gaurd، Urn of Shadows,…)

Hard Support: کمترین چیزو برای خودشون میخوان (معمولا یه boot و یه bracer) و همه چیزشون رو فدای تیم میکنن. در واقع اسکیلی هم برای فارم کردن ندارن. بهترین نمونه اش OmniKnight و Dazzleـ.

یه تیم استاندارد یه Hard Support و یه semi- Support داره. وظیفه ی semi-support خریدن ward و dust در طول بازیه و وظیفه Hard Support خرید  ، Mekansm, .. .

یه ساپورت خوب

Courier میخره
– اگه Courier دارین Ward میخره

– از Carry تیمتون KS نمیکنه
LH های Carry رو نمیدزده
– خیلی فارم نمیکنه

– تو درگیری ها حضور داره
– آیتمهای تیمی میخره

– آیتم هایی که Attack Speed و دمیج میدن نمیخره.

اوایل بازی

اصلی ترین نقش ساپورت نگهداری یا babysit از Carry در Safe Lane
پس کارایی که باید بکنین اینه

۱- به Carry کمک کنین فارم کنه
۲- از Carry در گنک ها مراقبت کنید.
۳- کمکش کنید کیل بگیره.
۴- کریپ هاتون رو Deny کنید.
۵- دشمنارو Harass کنید .
۶- استک کردن کمپ برای Pull و Pull کردن کریپ ها با اونا.

۱- به Carry کمک کنید فارم کنه: برای این کار دو حالت بازی داریم:۱) Aggressively یا تهاجمی و ۲)Passively دفاع بدون حمله

۱) Aggressively: این شیوه ساپورت کردن با هیروهایی مثل Skywrath Mage. هی اسکیل هاتونو بزنین و بری.نین به اعصاب کسایی که جلوتونن. اصلا نذارین فارم کنن و دور نگهشون دارین تا یار کناریتون راحت فارم کنه. شما هم باید کریپ های خودتونو LH کنید. این وقتی خوبه که شما و یارتون با هم هماهنگی داشته باشین.

۲) Passively: ساپورت هایی مثل Omni که اسکیلی برای اذیت ندارن، باید با یار کنارشون عقب وایسن و فقط برای LH و Deny جلو برن. بعضی اوقات با کلیک راست روی هیرو اذیتش کنین، اما نمیرین و تمرکزتون هم باید روی Deny باشه

۲- از Carry در گنک هامراقبت کنید این کار یعنی اینکه کشتن Carry تیم رو سخت کنید. این کار بستگی به ساپورتی که پیک کردین داره. هیروهایی مثل Dazzle و OmniKnight جون یار رو پر میکنن. هیروهایی مثل Shadow Shaman که Disabler هستن برا Carry وقت اضافه میگیرن. هیروهای Nuker مثل Lina و Lion و Skywrath Mage درجا ضد حمله و حریف رو ناک اوت میکنن.

با گذاشتن Ward میتونین از Gank خبردار بشین. حتما هم وقتی یه هیروی حریف رو نمیبینین Missing بدین تا بقیه بفهمن.( کسایی که نمیدونن چطوری، باید بگم با نگه داشت alt و کلیک روی آیکون هیرو (مثلا pudge) در بالا، تو Chat box مینویسه Pudge is Missing و با نگه داشتن Ctrl + alt و کلیک کردن رو آیکون هیرو در بالا، توی chat box مینویسه pudge has returned.

۳- کمکش کنید کیل بگیره. با Slow ،Stun , Hex و یا با کم کردن جون حریف ولی ضربه آخرو نزدن بهشون کمک کنین. بعضی از Carry ها مثل Dragon Knight که آروم میرن یه خورده مشکل دارن. اما برای بعضی دیگه مثل Nature’s Prophet, Queen Of Pain, AntiMage, … مشکلی نیست.

۴- کریپ هاتونو Deny کنید. این کار باعث میشه هم حریف XP کمتری بگیره، هم پول نگیره، هم ..ونش بسوزه! چون با این کار اختلاف Level، پول، و آیتم بین تیم شما و تیم حریف پیش میاد که به نفعتونه.

۵- دشمنارو Harass کنید : یعنی اذیتشون کنید و نذارین فارم کنن. این کار برای یه ساپورت رنج آسون تره. در مقابل کسی که Solo میاد (Axe, Bristleback,…)، باید کاملا Aggressive بازی کنید. چون اگه فرم کنن و Levelup بشن به F خواهید رفت( تجربه دارم میگما). خودتونو به کشتن ندین ( چون وقتی به هیروی حریف شروع به حمله کنید، کریپ های حریف هم به شما حمله میکنن) ولی تا جایی که میتونین حریفو از کریپ ها دور نگه دارین.

اواسط بازی

این وقتیه که Carry قوی شده و لازم نیست هر لحظه کنارش باشین و میتونید یه خورده وقت آزاد صرف LH کنید. بر خلاف اون، در اواسط بازی شما باید توی تمام تیم فایت ها حضور داشته باشین. پس همراه داشتن یه TPS بدردتون میخوره. البته برای بعضی از ساپورت ها Boots Of Travel فکر خوبیه.
اگه Ward گذاشتن وظیقه شماست، به این کار ادامه بدین. مخصوصا اطراف Rune ها و Roshan. اگه Levelتون بالا باشه و با بازیکنای سطح بالا بازی کنین، احتمالا اول Smoke of Deciet میزنن بعد میرن سر Roshan. بخاطر همین باید اونجا Sentry Ward هم داشته باشین.

اواخر بازی

این موقعس که Carry در صورت فارم خودشو نشون میده. شما الان ضعیفین و به فارم نیاز دارین. هرگز هم نباید تنها باشید. بیشتر بازی هایی که به Late Game کشیده میشن با یه Gank موفقیت آمیز سریع تموم میشن. چون Level اکثر هیروها بالاست، خیلی طول میکشه تا دوباره زنده بشن و راحت بازی تموم میشه. پس حواستون به Ward ها و Roshan باشه.

آیتم ها

با اینکه هر هیرو آیتم های خودشو داره، اما بیشتر آیتم های Support ها مشترکن. این آیتم ها عبارتند از

Animal Courier: مهمترین آیتم برای تیم  به عنوان ساپورت باید مطمئن بشین تیمتن از همون اول از اینا داره.

Observer Ward: یه بخش مهم از Support بودن Ward گذاریه که به تیمتون اجازه میده از حرکات حریف با خبر بشه، از Gank شدن جلوگیری کنه، به Gank کردن کمک میکنه، میفهمین کی Rune ها ظاهر میشن،… به عنوان ساپورت، تیمتون همیشه باید حداقل یه Ward داشته باشه.

ُSentry Ward/ Dust of Appearance: وقتی هیروهایی مثل Riki یا Bounty Hunter یا حریفتون باشن، وظیفه شماست تا از اینا بخرین. در ضمن، از Sentry Ward برای Deward کردن هم استفاده میشه.

Smoke Of Deciet:بیشتر توی بازی های سطح بالا و برای Gank, Roshan, Team Fight استفاده میشه.

Mekansm: خیلی بدرد تیم (مخصوصا تو تیم فایت) میخوره. هم Armor, هم HP Regen، و هم ۲۵۰تا HP در صورت فعال کردن.

Pipe Of Insight: بیشتر به درد Support هایی که Strength هستن میخوره. برای ۱۰ ثانیه، ۴۰۰ دمیج مجیکال رو بلاک میکنه و بدرد وقتی میخوره که هیروهایی با دمیج AOE بالا ( EarthShaker, Lich, Enigma, Jakiro, ..) حریفتونن.

Arcane Boots: 135 تا مانای یاراتون و خودتونو بر میگردونه.

ِDrum Of Endurance: یه آیتم خوب دیگه. هم Passiveش به خودتون و اطرافیاتون Attack Speed و Movement Speed میده، هم Activeش. بدرد دنبال کردن و تیم فایت میخوره

Vladmir’s Offering: هم یه کوچولو Mana Regen به خودتون و یاراتون میده. هم به خودتون و یارای نزدیک زنتون Life Steal میده. اگه حداقل یه Carry نزدیک زن دارین و (ترجیحا) خودتونم نزدیک زن هستین، اینو بخرین.

Urn Of Shadows: فقط یه نفر توی تیم میخره. معمولا Ganker ها اینو میخرن، اما خریدنش توشط Support فکر بهتریه و از اونجایی که توی بیشتر تیم فایت ها حضور دارین، کلی شارژ میشه و میتونین جون خودتون و یاراتون رو پر کنین یا کسی که داره با خون کم در میره رو بکشین.

Veil Of Discord: وقتی بدردتون میخوره که یاراتون دمیج AOE زیادی داشته باشن. با فعال کردن این، حریف به یه جایی میره!

اینم انواع ساپورت ها

دوتا2 بوستر

dota2booster

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.